Miejskie Przedszkole nr 22 w Katowicach

Do naszego przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 2,5 - 6 lat. Jest to przedszkole 3-oddziałowe - przystosowane do opieki nad 75 dziećmi.



W przedszkolu znajdują się 3 sale zabaw, 2 łazienki, sala rekreacji - służąca jednocześnie jako sala gimnastyczna, wyposażona w sprzęt sportowy. Sale zabaw są wyposażone w odpowiednie do wieku dzieci zabawki , gry i sprzęty edukacyjne.



Przedszkole posiada własny ogród z roślinami ozdobnymi , piaskownicą, boiskiem oraz sprzętem do zabaw ruchowych - bieżnie, mostki, huśtawki itp.



środa, 22 maja 2013

RODZICE MOGĄ PONIEŚĆ KARĘ ZA NIEPOSŁANIE 5 - latka DO SZKOŁY

Nie wszyscy rodzice mają świadomość, iż spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego wynika z prawa oświatowego. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara. Dotyczy to również sytuacji, gdy rodzice nie chcą zapisać 5-latka do oddziału przedszkolnego. Dziecko 5-letnie jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat.
Jednak proces przygotowywania dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole trwa właściwie od początku jego życia. Umiejętności, które stopniowo nabywa w domu, na podwórku i w przedszkolu mają zapewnić mu gotowość poznawczą, fizyczną, emocjonalną i społeczną do przekroczenia progu szkoły oraz dobrego w niej funkcjonowania. Większość dzieci czeka z radością na pierwszy dzień nauki. Pójście do szkoły oznacza nobilitację, a status ucznia - bycie postrzeganym bardziej dorośle. Wystarczy tę twórczą energię podsycać i dostarczać odpowiednich bodźców poznawczych, społecznych, emocjonalnych. Budowanie pozytywnego nastawienia do edukacji jest niezbędnym warunkiem w osiąganiu poczucia zadowolenia w dorosłym życiu. Szkoła nie może być miejscem, które odstrasza, a wręcz przeciwnie - powinna być źródłem pozytywnych doznań, takich jak poczucie sukcesu, współdziałanie, radość z relacji z rówieśnikami.
Tymczasem w niektórych domach wciąż straszy się szkołą. - Zobaczysz, nie będzie tak łatwo, jak pójdziesz do szkoły lub Skończą się przyjemności, trzeba będzie się uczyć - mawiają rodzice, którzy sami źle myślą o swoim dzieciństwie. Straszy się szkołą także w przestrzeni publicznej. Rozmaite ruchy "ratujące maluchy" próbują wmówić rodzicom, że edukacja jest dla "twardzieli", że to reżim i ciężkie obowiązki. Ta informacja dociera także do dzieci. One są przecież najlepszymi obserwatorami swojego otoczenia. Może więc zamiast fałszywie ratować, trzeba realnie zaciekawiać nowym etapem życia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz