Miejskie Przedszkole nr 22 w Katowicach

Do naszego przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 2,5 - 6 lat. Jest to przedszkole 3-oddziałowe - przystosowane do opieki nad 75 dziećmi.



W przedszkolu znajdują się 3 sale zabaw, 2 łazienki, sala rekreacji - służąca jednocześnie jako sala gimnastyczna, wyposażona w sprzęt sportowy. Sale zabaw są wyposażone w odpowiednie do wieku dzieci zabawki , gry i sprzęty edukacyjne.



Przedszkole posiada własny ogród z roślinami ozdobnymi , piaskownicą, boiskiem oraz sprzętem do zabaw ruchowych - bieżnie, mostki, huśtawki itp.



poniedziałek, 29 lipca 2013

APETYT NA ZDROWIE


apetytBez względu na wiek chcemy mieć dobre zdrowie. Na stan naszego zdrowia ma wpływ przede wszystkim  zdrowe żywienie. Już płód w łonie matki reaguje swoją kondycją zdrowotną na to czym żywi się jego matka. Nasz apetyt wynika przede wszystkim ze sposobu odżywiania. Przecież mówimy-”apetycznie podane”, apetycznie wygląda” itd.                                                                                                                        
Apetyt na zdrowie czyli ochota aby być zdrowym.
I kółko się zamyka. Nasz apetyt na jedzenie nie może być „wilczy”- zjadamy wszystko w ogromnych ilościach. Takie pożeranie wszystkiego     nie przeszkadza młodym organizmom, których wysiłek fizyczny jest duży a metabolizm ukierunkowany jest na budowanie  i odbudowę w przeciwieństwie do organizmów starszych gdzie przeważają procesy rozpadowe .

Jak zatem zadbać o zdrowe żywienie, żeby utrzymać nasz organizm w dobrej kondycji fizycznej, psychicznej a przede wszystkim zdrowotnej? Nie bez powodu, artykuł zaczyna się od fot. przedstawiającej piramidę żywieniową. 
POZIOM I  ~   Podstawa tej piramidy, 6 – 11 porcji chleba, płatków śniadaniowych, ryżu, makaronów;
POZIOM II ~    3 – 5 porcji warzyw i 2 – 4 porcje owoców;
POZIOM III ~ 2-3 porcje mleka, jogurtów, serów oraz 2-3 porcje mięsa, drobiu, strączkowych, jaj, orzechów;
POZIOM IV ~   rzadko cukier i tłuszcz.

Nową piramidę żywienia opracowali naukowcy ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda w USA pod kierunkiem prof. Waltera Willetta.
POZIOM I ~ Nowością tej piramidy jest przede wszystkim wprowadzenie nowego dodatkowego poziomu – aktywności fizycznej. Ruch został uznany za nieodzowny element łączący się ze zdrowiem i dlatego znalazł się u podstawy piramidy, czyli na pierwszym poziomie. Zaleca się codziennie przynajmniej 30-minutowy szybki marsz. Ponadto w tej piramidzie niektóre produkty znalazły się na zupełnie innym miejscu. Te, które były u jej podstawy, zostały przesunięte na szczyt i odwrotnie
POZIOM II ~ to produkty z pełnego ziarna w większości posiłków oraz tłuszcze roślinne – oliwa, olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy i inne tłuszcze roślinne;
POZIOM III ~ to warzywa – dozwolone, owoce 2-3 razy dziennie; POZIOM IV to orzechy, rośliny strączkowe 1-3 razy dziennie
POZIOM V ~ to produkty mleczne lub suplementy wapnia 1-2 razy dziennie; na szóstym poziomie, a więc najrzadziej: czerwone mięso oraz białe pieczywo, makarony, ryż .          

Jakie przesłanie dla nas wynika z nowej piramidy?
1. Codziennie powinniśmy ćwiczyć przynajmniej pół godziny, można też chodzić, jeździć na rowerze, bo ruch chroni przed chorobami cywilizacji, np. cukrzycą i schorzeniami serca i kręgosłupa.
2. Należy jeść produkty węglowodanowe z jak najmniej przetworzonych mąk gruboziarnistych, a także kasze, zwłaszcza gryczaną i jęczmienną. To najlepsze źródła skrobi i błonnika.
3. W codziennym menu powinny się znaleźć tłuszcze roślinne, a więc oliwa z oliwek, oleje – słonecznikowy, sojowy, rzepakowy i wysokiej jakości margaryny miękkie (bez tłuszczów trans). Dostarczają nam niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza potrzebnych organizmowi tłuszczów omega-6 i omega-3, które możemy czerpać jedynie z pożywienia.
4. Warzywa najlepiej jeść surowe lub gotowane na parze, bez zasmażek. Niektóre owoce zawierają dużo cukru (fruktozy), dlatego zaleca się je jeść najwyżej dwa-trzy razy dziennie. Nie wolno z nich rezygnować, bo dostarczają nam witamin.                                                                                                                                                                                                                                                 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz