11.02.2015 Opublikowane w kategorii Kształcenie i wychowywanie
Dyrektor odracza obowiązek szkolny w roku, w którym dziecko kończy 6 lat
Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego dyrektor może wydać już w lutym. Dyrektor odracza rozpoczęcie obowiązku szkolnego na wniosek złożony w roku kalendarzowym (od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku), w którym dziecko kończy 6 lat.
Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, a w przypadku gdy dziecko zostało przyjęte do szkoły innej niż obwodowa – dyrektor szkoły podstawowej, do której zostało przyjęte, na wniosek rodziców, odracza spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego.
Przepisy nie precyzują innego terminu, w którym należy złożyć wniosek w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego, niż rok kalendarzowy, w którym dziecko kończy 6 lat. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć lub już rozpoczęło spełnianie obowiązku szkolnego. Wobec tego taki wniosek może być złożony zarówno przed rozpoczęciem roku szkolnego, którego dotyczy odroczenie, jak i po jego rozpoczęciu.
Przykład:
Dziecko urodzone w 2009 r. skończy 6 lat w roku 2015 i w roku szkolnym 2015/2016 powinno rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego. Rodzice składają wniosek 12 lutego 2015 r., a więc w roku kalendarzowym, w którym dziecko skończy 6 lat. Do wniosku dołączono stosowną opinię. Spełnione zostały więc wszystkie przesłanki formalne niezbędne do podjęcia przez dyrektora decyzji w sprawie odroczenia dziecku obowiązku szkolnego.
Podstawa prawna:
- art. 14 ust. 4, art. 16 ust. 3–4c, art. 82 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 września 2008 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz.U. nr 173, poz. 1072).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz